Showtime Biteli 25 Yıl Oldu

 Çeviren: Selman Baydar  08/11/2016

 

1979’da Jerry Buss[1]’ın takımı (franchise’ı) satın alması ve ardından Magic Johnson’ın draft edilmesiyle başlayan Los Angeles Lakers’ın showtime çağı, yine aynı oyuncunun tam 25 yıl önce mikrofonların karşısına geçmesiyle kapandı...

 

 

 “Öncelikle herkese iyi öğleden sonralar dilerim.

Kaptığım HIV nedeniyle, bugün itibariyle Lakers’tan emekli olmak zorunda kalıyorum. Şunu açıklığa kavuşturmak istiyorum –ki birçoğunuzun bunu öğrenmek istediğini biliyorum- AIDS değilim,  yalnızca HIV taşıyorum.

Eşim iyi durumda. Virüs taşımıyor, o yüzden bir problemi yok. Yoluma devam etmeyi, uzun bir ömür sürmeyi, her zaman yaptığım gibi başınızın etini yemeye devam etmeyi planlıyorum. Yani, beni etrafınızda göreceksiniz. Lakers ve NBA’den ayrı kalmayıp hayatıma devam etmeyi düşünüyorum, umarım David Stern [2]de beni bir süre ligde tutacaktır.

Sezon, uzun antrenmanlar ve benzer durumlardan dolayı yaşayamadığım, hayatın diğer yüzünün keyfini de çıkarabileceğim galiba. Belirtmek isterim ki, basketbol oynamayı özleyeceğim. Artık HIV sözcüsü olacağım, çünkü insanların—genç insanların, güvenli bir şekilde cinsel ilişkiye girebileceklerini fark etmelerini istiyorum. Bildiğiniz gibi, insan bu konularda bazen fazla iyimser olup, benim başıma gelmez diyebiliyor.  Yalnızca başka insanların bunu yaşayabileceğini düşünüyor. Benim başıma geldi ama ben bununla başa çıkacağım ve yaşantım devam edecek. Ve burada olup, Lakers’ın ve NBA’in ülkedeki bütün karşılaşmalarının keyfini çıkaracağım. Yani hayat benim için devam edecek ve ben mutlu bir insan olacağım.

Sormak istediğiniz tıbbi sorular, Dr. Mellman[3]’a yöneltmeniz gerekecek, kendisi bütün sorularınızı cevaplayacaktır. Lakers’la ilgili konular için de Jerry West[4] aramızda. Tabii lig Komisyonerimize de teşekkür etmek istiyorum.

Takım arkadaşlarıma, buraya gelen herkese teşekkür etmek istiyorum çünkü ne olursa olsun arkamda oldular.  Omuz omuza bir çok kazandığım Kareem[5]’e ve Coop[6]’a geldikleri için teşekkür etmek istiyorum. Yine birlikte oynadığım dostum Larry Drew[7] da burada.

Ama Komisyoner David Stern, bana çok destek oldu. Umut ediyorum ki ben de lig için çalışmaya ve elimden geldiği kadar yardım etmeye devam edeceğim. Bütün yaptıkları için Jerry West’e de teşekkür etmek istiyorum. Dr. Kerr. Dr. Melman, bu süreçte bana yardımcı olan diğer bütün doktorların isimlerini sayacaktır. Hep söylediğim gibi, beni draft ettiği ve burada olmamı sağladığı için babam gibi gördüğüm Dr. Jerry Buss burada.

Tabii ki verdiğimiz bütün o mücadeleleri ve savaşları özleyeceğim, buradaki herkesi özleyeceğim. Ama hayat devam ediyor.

Söylediğim gibi, tıbbi bütün sorularınızı Dr. Mellman’a, Lakers’la ya da ligle ilgili sorularınızı Jerry West’e sorabilirsiniz. Benimle ve planlarımla ilgili birkaç soru alacağım şimdi.”

Johnson’ın korunmasız cinsel ilişki sonucu HIV kaptığını ve bu yüzden basketbolu bıraktığını açıklaması yalnız spor tarihinin değil, dünya yayıncılık tarihinin en büyük olaylarından birisi oldu. Yine bu yayınla beraber dünyada ve Türkiye’de birçok insan AIDS’e yol açabilen virüsün yalnızca eşcinsel ilişkide bulunanlarda, madde bağımlılarında ya da seks kölelerinde değil, heteroseksüel genç insanlarda da görülebileceğini öğrendi.

 

 

 


[1] 1979 yılında Los Angeles Lakers’ın çoğunluk hissesini satın alan iş adamı.

[2] 1984-2014 yılları arasında NBA’in en üst yöneticiliğini yani Komisyonerliğini yapan spor adamı.

[3] Dr. Michael Mellman; 1981-1995 yılları arasın Los Angeles Lakers takım doktoru.

[4] 1960-1974 yılları arasında Los Angeles Lakers forması giyen ve siluetiyle NBA logosonda yer edinen eski basketbolcu, Magic Johnson’ın HIV açıklamasını yaptığı tarihteki Lakers Genel Menajeri.

[5] Kareem Abdul Jabbar; 1975–1989 Los Angeles Lakers

[6] Michael Cooper; 1980, 1982, 1985, 1987 ve 1988 Los Angeles Lakers şampiyonluğa ulaşırken K. A. Jabbar ve Magic Johnson’la beraber oynayan basketbolcu.

[7] Larry Drew; 1989-1991 Los Angeles Lakers

twitter     instagram     soundcloud