• Anasayfa
  • Çeviri
  • Beñat Intxausti Elorriaga: Doğum Günü Şerefine Resimli Bir Övgü

Beñat Intxausti Elorriaga: Doğum Günü Şerefine Resimli Bir Övgü

Çeviren: Ali Sinan Deniz  - 20/03/2016

*Bu yazı, velovoices.com yazarlarından Sheree tarafından yazılmış ve 20.03.2013 tarihinde aşağıdaki linkte yayınlanmıştır.  

http://velovoices.com/2013/03/20/a-pictorial-birthday-tribute-to-benat-intxausti-elorriaga/

velovoiceslogo 

 

Zorionak (Baskça: İyi ki doğdun) Beñat!

Birçok Bask bisikletçi gibi, Beñat da bisiklet sürmeye ve yarışmaya genç yaşta başladı. Biz de onun 27’inci yaş günü onuruna geçmişte kazandığı bazı yarışlar ve sırtında taşıdığı mayoları içeren resimli bir anlatı sunuyoruz.

Cyclocross denildiği zaman herkesin aklına Belçika gelir, ancak Basklar kış aylarında koşulan çok sayıda yarışa sahipler ve birçok Bask yarışçı da kariyerine çamurun içinde yarışarak başlamıştır. Beñat da onlardan biri!

benat1

 Beñat Ziklokross Itsasondo’da yarışırken - 2002

Beñat kariyerinin başlarındayken de başarılı bir bisikletçiydi. Tabi bu durum rekabetin yüksek seviyede olduğu Bask bisikletinde pek de marifet sayılmayabilir ancak, Beñat’ın katıldığı yarışlarda podyum dışında kaldığı nadirdir.

benat2

Beñat 2003’te Ziklokross Idiazabel’i kazandı.

2004 yılına gelindiğinde Beñat dikkatini yol bisikletine çevirdi ve galibiyetlerine devam etti: 12 podyum!

benat3

Beñat  Umpro Bizkargi için yarışırken kazanıyor…

 

benat4

Beñat, en sağdaki, Trofeo Lehendakari galibi…

Beñat 2005 yılında Seguros Bilbao takımına katıldı ve - Bask-Navarre bölgesindeki 19-20 yaşındaki en iyi amatör bisikletçiye verilen- Trofeo Lehendakari’yi kazandı. 23 yaş altı kategorisinde ise 2’nci sıradaydı ve en az 11 kez podyumu onurlandırmayı başardı.

benat5

Beñat, Vuelta Bidasoa’da liderlik mayosunu giyerken.

2006’da Vuelta Bidasoa, Beasain, 23 yaş altı Bask Şampiyonası ve Vizcayan 23 yaş altı zamana karşıdaki zaferlerle birlikte galibiyetler ardı ardına geldi. Avrupa’da koşulan 23 yaş altı prestijli yarışlarda da birçok kez ilk 10’a girmeyi başardı. Elde ettiği bu başarılar neticesinde Salzburg’daki 23 yaş altı Dünya Şampiyonası’nda İspanya’yı temsil etmek üzere seçildi. Gösterdiği bu performanslar sayesinde 2007 yılında bir World Tour takımı olan Saunier Duval’e sporcu hazırlayan Nicolas Mateos takımına dâhil oldu. UCI’ın 23 yaş altı ulusal şampiyonluğunu oluşturan yarışlarda aldığı umut verici sonuçlar Beñat’ın 2008 yılı başındaki nihai büyük adımını atmasına vesile oldu.

benat6

benat7

Beñat yeni bir profesyonel olarak; Arjantin’de koşulan Tour de San Luis (2’nci oldu) ve ardından da Paris-Nice gibi nispeten kısa sayılabilecek etap yarışlarında boy gösterdi. Sonrasında ise Bask Bölgesi’nde koşulan birkaç yarışta, bazı Arden klasiklerinde ve Polonya Turu’nda yer aldı. Bu yarışlarda büyük ölçüde takım arkadaşlarına destek vermek için çalıştı.

benat8

Beñat, Saunier takımının 2009 için hazırladığı yeni renklerinden oluşan formasıyla.

2009 yılına gelindiğinde Fuji-Servetto ismini alan takım, daha küçük bir bütçe ve takıma sahip olmasına rağmen Pro Tour lisansını elinde tutmayı başardı. Sonuçta, Vuelta Castilla y Leon’da talihsiz bir şekilde sağ köprücük kemiğini kıran Beñat’tan beklentiler yüksekti. Bu kaza, Beñat’ın sezondaki ana hedeflerinden biri olan ve aynı zamanda kendi memleketinin yarışı Bask Bölgesi Bisiklet Turu’na katılmasına engel oldu. Sezon boyunca yaşadığı türlü talihsizlikler ve kazalar yüzünden belki de galibiyete ulaşabileceği birçok yarışı kaçırmış oldu. Mevcut takımıyla olan sözleşmesi izleyen sezonu da kapsamasına rağmen; Euskaltel-Euskadi bir yıllık kontrat teklifiyle çıkageldi ve Beñat da Footon-Servetto’nun alay konusu olan ten rengi/siyah mayosunu giymekten kurtulmuş oldu. Euskaltel-Euskadi onun takımda yer almasından oldukça memnundu, zaten birkaç yıl önce de onu kendi takımlarına katmak istemişlerdi.

benat9

Beñat 2010 Bask Bölgesi Bisiklet Turu’nda 6. etabı kazandı.

Kış aylarında yeni takımına entegre olan Beñat; Criterium International’da 4’üncü olan takım arkadaşı Samu Sanchez için çalışırken genel klasmanda 10’unculuğu elde ederek sezona iyi bir başlangıç yaptı. Sonrasında ise –Alejandro Valverde’nin diskalifiye edilmesiyle-  Vuelta al Pais Vasco’da kazandığı 2’ncilikle yoluna devam etti. Sezonun ilk bölümünü Vuelta a Asturias’ta zamana karşı etabında aldığı galibiyet ile kapadı. Turunculu adamların (Euskaltel-Euskadi) 2011 sezonu için finansman kaynağı arayışına girmesiyle başlayan belirsizlik dönemi sebebiyle Beñat, Movistar takımıyla üç yıllık bir kontrat imzaladı. Bununla beraber, aynı yıl Vuelta a Espana’da liderlik mayosunu taşırken 14’üncü etapta yaptığı kaza sonucu yarıştan çekilmek zorunda kalan Igor Anton’u desteklemek için yarıştı.

benat10 2

Beñat Movistar’da kendini geliştirmek için daha çok imkânı olacağına inandı.

Beñat, lidersiz bir şekilde yarışan Movistar takımında yıldızını parlatmayı ummuş olabilir ancak takımdaki ilk sezonu gerçekten kötüydü. Her şey kötü derecede grip olmasıyla başladı. Bazı yarışlarda ilk 5’e girse de Mayıs ayında takım arkadaşı, dostu ve antrenman partneri olan Xavier Tondo’nun ölümüne tanıklık etmesi onu derinden sarstı. Sezonun geri kalanı için gerekli olan motivasyonu sağlaması çok zordu ve o sene katıldığı ilk Fransa Turu’ndan çekildi. Fransa Turu’nda yaşadığı sıkıntılar Vuelta a Burgos’ta daha da arttı ve hasta, yorgun ve demoralize bir hâlde yarıştan ayrıldı.

benat11

Beñat  Vuelta Asturias’da genel klasman lideri oldu.

Neyse ki 2012’de Vuelta a Asturias’ta genel klasman liderliği ve Vuelta a Espana’da 10’unculuk elde ederek yeniden toparlandı. Aldığı sonuçlar onu bu sene yeniden filizlenen güvenini sağlamlaştıracağı ve ödüllerine yenilerini ekleyeceği zorlu 2013 sezonuna hazırladı. Beñat doğum günü pastasındaki 27 muma üflerken, biz de ona 2013 yılında başarılar diliyoruz.

 

.

twitter     instagram     soundcloud